دانستنی ها

نحوه درست نگهداری عطر و افزایش ماندگاری آن

نگهداری عطر

اگر دقت کرده باشید عطرها معمولا تاریخ انقضا ندارند. اما مسلما اگر درست نگهداری نشوند، خراب شده و ناچار خواهید بود که آن را دور بیندازید. در حقیقت با مراقبت نادرست عطر، به مرور زمان نه‌تنها رقیق شده و جذابیت اولیه‌ی طعم خود را از دست می‌دهد، که باعث تغییر رنگ و درنتیجه بدبو شدن آن نیز می‌شود. بنابراین برای جلوگیری از خراب شدن و ماندگاری طولانی‌مدت آن بایستی اصول و روش‌های درست نگهداری عطر را بدانیم.

اصول نگهداری عطر و ادکلن

ترکیبات عطرها در اثر عواملی مانند گرما، نور خورشید، اکسیژن، مواد آلی خارجی و رطوبت کیفیتشان را از دست داده و از بین می‌روند. بهترین راه برای تازه ماندن عطر این است که اصولی که در ادامه ذکر می‌شود را رعایت نمایید.

نگهداری عطر در جای تاریک و به دور از نور خورشید

نور مستقیم خورشید باعث تغییر ترکیبات عطر شده و از کیفیت آن می‌کاهد. به همین دلیل بهتر است آن را در جایی تاریک و به دور از هرگونه نور مستقیم (حتی نور لامپ) نگه دارید. کشوی میز آرایش و یا قفسه‌ی کمد مکان‌های مناسبی برای نگهداری آن می‌باشند.

عطر را در جای خشک و به دور از رطوبت نگه دارید

یکی از رایج‌ترین اشتباهات در میان افراد این است که عطرهای خود را در حمام نگه دارند؛ اما این مکان، بدترین جا برای نگهداری عطر است! چون نوسانات زیاد دما و رطوبت باعث واکنش‌های شیمیایی ناخواسته در عطر شده و بر روی آن تاثیر می‌گذارد. نگهداری طولانی مدت عطر در حمام کیفیت آن را از بین برده و به مرور زمان موجب خراب شدنش می‌شود. بنابراین بهترین مکان برای نگهداری عطر، قرار دادن آن در کمد اتاق است. چون به دور از نور و رطوبت بوده و دمای آن ثابت می‌باشد.

چنانچه در جایی زندگی می‌کنید که رطوبت هوا زیاد بوده و دوری از آن امکان‌پذیر نیست، می‌توانید از رطوبت‌گیر در اطراف آن استفاده کنید.نگهداری عطر - دور از رطوبت نگهداری کنید.

عطر را در مکانی با دمای ثابت نگه دارید

عطر خود را در جایی خنک و با دمای ثابت نگه دارید. اطمینان حاصل کنید که بطری عطر در مکانی عاری از گرما و یا سرمای زیاد قرار دارد. گرمای زیاد و سرمای زیاد هر دو باعث افت کیفیت عطر شده و به مرور آن را خراب می‌کند. حمام و آشپزخانه دو مکانی هستند که دمای هوا در آن‌ها بسیار بالا می‌رود؛ آشپزخانه در هنگام پخت غذا و حمام در هنگام دوش گرفتن افراد.

برخی ممکن است برایشان سوال پیش بیاید که آیا می‌توان عطر را در یخچال نگهداری کرد یا نه. جواب این سوال در واقع بستگی به نوع عطر دارد. دمای سرد یخچال می‌تواند تعادل شیمیایی عطر را از بین ببرد. همچنین با گذاشتن و خارج کردن مداوم آن از یخچال، باعث تغییرات دمایی زیادی شده و این کار نیز به عطر آسیب می‌رساند. اما با این حال، چنانچه دمای یخچال را ثابت نگه دارید و داخل آن زیاد سرد و مرطوب نباشد، می‌توانید عطر را در یخچال نگه دارید. ولی مطمئن شوید که بوی مواد غذایی به خود نگرفته و رایحه‌ی آن تغییر نکند.

عطر را در بطری و جعبه اصلی خودش نگه دارید

بطری اصلی عطر و ادکلن‌ها طوری ساخته شده که در مقابل هوا غیرقابل نفوذ باشند. همچنین دارای سر اسپری‌دار مخصوص است که تنها مقدار مورد نیاز رایحه را می‌پاشد و از نفوذ آلودگی هوا در عطر جلوگیری می‌کند. بنابراین بهتر است از جابجایی مایع عطر و نگهداری آن در بطری‌های دیگر خودداری کنید. چون با این کار بیشتر در معرض هوا قرار گرفته و اکسیژن و آلودگی‌های موجود در هوا باعث کاهش قدرت پخش و ماندگاری بوی آن شده و زودتر خراب می‌شود.

بهتر است بطری عطر را در جعبه‌ی بسته‌بندی خودش نگهداری کنید. چون علاوه بر این‌که عطر را از تابش مستقیم نور حفظ می‌کند، احتمال شکستن بطری شیشه‌ای آن نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

چنانچه می‌خواهید به سفر بروید، برای اطمینان از این‌که عطرتان سالم و تازه باقی می‌ماند، بهتر است بطری کوچک‌تر آن عطر را خریده و با خود ببرید. با این کار علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه، خیالتان نیز راحت است که رایحه‌ی آن تازه می‌ماند. چون همان‌طور که گفتیم، با باز کردن سر اسپری‌دار عطر، در نهایت روند فاسد شدن عطر نیز آغاز می‌شود. بنابراین با خرید بطری سایز مسافرتی، دیگر نگران قرار گرفتن آن در معرض هوا نخواهید بود.

همچنین می‌توانید برای مسافرت از «اتومایزر عطر» (یا همان دستگاه عطرافشان عطر) استفاده نمایید. این بطری‌های کوچک، از فساد و تبخیر عطر جلوگیری کرده و تنها به مقدار مورد نیاز عطر را اسپری می‌کند.

نگهداری عطر - اتومایزر عطر

اتومایزر عطر

درب بطری عطر را کامل و محکم ببندید

اکسیژن بدترین دشمن عطر است. همه‌ی ما ممکن است برای بیرون رفتن عجله داشته باشیم و چیزی را جا بگذاریم. اما یادتان باشد هرگز بستن محکم درب بطری عطرتان را پس از استفاده فراموش نکنید! باز گذاشتن در بطری، حتی برای چند ساعت می‌تواند تعادل ترکیبات آن را خراب کرده و تبخیر آن را تسریع کند.

اپلیکاتور و یا رول سر شیشه عطر را تمیز کنید.

همه‌ی عطرها دارای اسپری نیستند. برخی دارای وسیله‌ای به نام اپلیکاتور هستند و یا روی سر شیشه رول قرار دارد. این وسیله‌ها مستقیما با پوست تماس دارند و بعد دوباره وارد عطر می‌شوند. بنابراین حتما بایستی پس از هر بار استفاده تمیز شوند تا آلودگی را همراه با خود وارد عطر نکنند.

برخی نیز عادت دارند اسپری عطر را خارج کرده و از آن طریق عطر بزنند. چون سر اسپری‌دار بعضی از شیشه‌ها به راحتی قابل باز کردن است. این کار نیز اشتباه بزرگی است. چون بغیر از آلوده شدن عطر با مواد خارجی، اکسیژن هوا نیز وارد آن شده و باعث خرابی زودهنگام عطر می‌شود.

نگهداری عطر - تمیز کردن اپلیکاتور و یا رول سر شیشه عطر

از تکان دادن بطری اجتناب کنید

اگرچه این تصور غلط را بعضی افراد دارند که با تکان دادن بطری عطر، بوی آن بهتر و بیشتر می‌شود، اما کاملا برعکس است! در وقع این کار نیز شبیه اکسیژن عمل می‌کند و از طریق حباب‌هایی که در اثر تکان دادن ایجاد می‌شود، اکسیداسیون ناخواسته‌ای را در عطر مورد علاقه‌مان ایجاد می‌کند.

عطرها با پیوندهای شیمیایی ظریف و ترکیبات پیچیده‌ای ساخته می‌شوند که به آسانی می‌توانند شکسته شوند. درنتیجه با تکان دادن آن، مولکول‌های عطر تغییر کرده و حتی ممکن است بدبو شده و آسیب ببیند. بنابراین شما بجای داشتن عطری جذاب، به طور ناخواسته با یک عطر بدبو مواجه شوید.

نگهداری عطر - تکان دادن بطری ممنوع!

نگهداری عطر در قفسه‌های پایین‌تر کمد

اگرچه این موضوع ممکن است بدیهی باشد، اما نکته‌ی مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. بهتر است عطرها را در قفسه‌های پایین‌تر کمد قرار دهید تا از خطر سقوط آن به پایین جلوگیری کنید. گذشته از این‌که شکستن شیشه و ریختن و از دست رفتن عطر مورد علاقه‌مان ناراحت‌کننده و غم‌انگیز است، بوی شدید آن نیز می‌تواند تا هفته‌ها در اتاق باقی مانده و آزاردهنده شود.

حتی اگر بطری نشکند، تلاطمی که در هنگام سقوط آن در عطر رخ می‌دهد، می‌تواند پیوندهای شیمیایی آن را شکسته و رایحه‌ی آن را خراب کند. بنابراین با قرار دادن شیشه عطر در قفسه‌های پایین، از این اتفاقات جلوگیری نمایید.

نگهداری عطر - عطر را در قفسه‌های بالا قرار ندهید.

سخن آخر

با توجه به مطالبی که در بالا گفته شد، بهتر است تمام نکات نگهداری عطر را رعایت کرده تا از خرابی و فاسد شدن آن جلوگیری شود. در ضمن اگر عطری را در مدت زمان طولانی نگه داشته‌اید بهتر است ابتدا آن را از لحاظ رنگ و بو بررسی کنید که تغییری نکرده باشد. سپس ابتدا آن را در قسمت کوچکی امتحان کنید. اگر حساسیتی ایجاد نشد از آن استفاده نمایید.

برای دانستن نکات بیشتر در مورد عطر می‌توانید «سوالات متداول در مورد عطرها» را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :