نگهداری عطر

نگهداری عطر

نگهداری عطر از جمله نکاتی است که باید رعایت شود. ترکیبات عطرها در صورت عدم نگهداری مناسب به علل زیر می توانند کیفیت شان را از دست داده یا کاملاً از بین بروند:

گرما، نور خورشید، اکسیژن، مواد آلی خارجی

نگهداری عطر به چه معناست؟

نگهداری مناسب عطرها به معنی دور نگه داشتن آنها از گرما و نور خورشید می باشد. یک بطری باز شده در صورتی که درست نگهداری شود تا چندین سال می تواند کیفیت بوی خود را ثابت نگه دارد. اما وجود اکسیژن در فضای بالای بطری و همچنین عوامل محیطی در بلند مدت بوی عطر را تغییر خواهند داد.

بهترین شرایط نگهداری عطرها این است که در هنگام عدم مصرف در محفظه های تاریک آلومینیومی و یا بسته بندی اصلی خود نگهداری شده و در دمایی بین ۳ تا ۷ درجه سلسیوس نگهداری شوند. موزه (Osmothèque Osmothèque) که یک مرکز و موزه نگهداری عطر می باشد، عطرهای خود را در محفظه های آلومینیومی که فضای خالی آن ها با گاز آرگون پر شده و در دمای ۱۲ درجه سلسیوس نگهداری می کند. اگرچه خارج کردن اکسیژن از فضای بالایی بطری ها سخت است، اما استفاده از پاشنده های اسپری نسبت به بطری های درباز، یا غلطکی، کمتر عطر را در معرض اکسیژن قرار می دهد. بعلاوه، اسپری، عطر داخل بطری را از قاطی شدن و برخورد با گردوخاک، خرده ریزه ها و پوست که می توانند کیفیت عطر را کاهش دهند دور نگه می دارد.

مباحث بهداشتی و زیست محیطی:

مواد اولیه عطرها فارغ از طبیعی یا مصنوعی بودن آنها در صورتی که بطور چشمگیری بکار بروند، ممکن است باعث بوجود آمدن مشکلات بهداشتی و یا زیست محیطی شوند. هر چند این حوزه در دست مطالعه می باشد، اما هنوز نکات بسیار زیادی در ارتباط با اثر رایحه ها بر سلامتی انسان و محیط زیست ناشناخته باقی مانده است.

بهداشت:

ایمنی بدن

شواهد موجود در نتایج مطالعات نشریات علمی معتبر در این زمینه نشان می دهد که بعضی از رایحه ها می توانند برخی افراد را منجر به عوارض تنگی نفس کنند، بخصوص آنهایی که دچار آسم شدید و یا حساسیتی هستند. بعضی از رایحه ها نیز می توانند برخی را دچار سر درد و یا عوارض حساسیتی پوست و یا تهوع نمایند. در بعضی شرایط، استفاده زیاد از عطر می تواند منجر به عوارض حساسیت پوستی شود. برای مثال، استوفنون، اتیل استات و استون در حالی که در بسیاری از عطرها وجود دارند، بعنوان عوامل بالقوه بوجود آورنده آلرژی های تنفسی نیز شناخته شده اند. هر چند اثر بسیاری از این مواد شیمیایی (طبیعی و یا مصنوعی) بستگی به شرایط محیطی و غلظت آن ها در عطر دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :

لیست اطلاع‌رسانی به محض موجود شدن محصول از طریق ایمیل به شما اطلاع‌رسانی می‌شود.