دانستنی ها

Fl.oz چیست و چه معنایی دارد؟

Fl.oz چیست

چنانچه به قسمت پائینی جعبه عطر خود توجه کرده باشید غیر از حجم عطر بر حسب میلی لیتر، حتما کلمه‌ی Fl.oz را نیز دیده‌اید. ممکن است این سوال به ذهنتان خطور کند که براستی معنای عدد Fl.oz چیست ؟

Fl.oz در واقع مخفف کلمه‌ی «Fluide Ounce» (به معنی اونس مایع)، واحد اندازه‌گیری حجم مایعات است؛ بنابراین، وجود این عبارت بر روی جعبه‌ی عطر نیز، مانند میلی‌لیتر (ml)، بیان‌کننده‌ی حجم عطر مورد نظر می‌باشد. در حقیقت «یک Fl.oz» معادل «30 میلی لیتر» است.

هشدار: متاسفانه برخی از افراد تصور می‌کنند که این عبارت به معنای غلظت و یا درصد خالص بودن عطر و ماندگاری آن است، اما این تفکر کاملا اشتباه می‌باشد!

معادل واحد Fl.oz برحسب میلی‌لیتر

برای درک بهتر، معادل این واحدها را بر حسب میلی‌لیتر برای شما تهیه کرده‌ایم:

0.17 Fl.Oz = 5 ml
1 Fl.Oz = 30 ml
1.18 Fl.Oz = 35 ml
1.4 Fl.Oz = 40 ml
1.7 Fl.Oz = 50 ml
2 Fl.Oz = 60 ml
2.2 Fl.Oz = 65 ml
2.5 Fl.Oz = 75 ml
2.7 Fl.Oz = 80 ml
3 Fl.Oz = 90 ml
3.4 Fl.Oz = 100 ml
4 Fl.Oz = 120 ml
4.2 Fl.Oz = 125 ml
5 Fl.Oz = 150 ml
6.7 Fl.Oz = 200 ml
25 Fl.Oz = 750 ml

Fl.oz انگلیسی (US FL.OZ) و Fl.oz آمریکایی (UK FL.OZ)

تفاوتی جزئی بین این دو نوع fluid ounces وجود دارد:

ممکن است روی شیشه‌ی عطر، یکی از این دو حالت نوشته شده باشد: 3.4US FL.OZ و یا 3.4UK FL.OZ؛ احتمالا این سوال پیش می‌آید که تفاوت این دو نوع Fl.oz چیست ؟ تفاوت بین اونس مایع آمریکا و انگلیس بسیار اندک است. 3.4 US fluid ounce که مربوط به آمریکاست برابر با 100.55mL است، درحالی‌که 3.4 UK fluid ounce برابر 96.60mL می‌باشد. در نهایت، این تفاوت، تنها در حد چند اسپری خواهد بود.

هر بطری عطر شامل چه تعداد اسپری می‌شود؟

بطری‌های عطر در سایزهای متنوعی وجود دارند، اما واقعا حاوی چه تعداد اسپری می‌باشند؟ جدول زیر این مقدار را به شما نشان می‌دهد:

Fl.oz چیست - معادل چند اسپری است

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، به ازای هر «یک میلی لیتر»، مقدار «10 اسپری» خواهید داشت.

سایز استانداردِ بطری سَمپل عطر (نمونه‌ای از عطر اصلی در شیشه‌ی کوچک که توسط شرکت سازنده تولید می‌شود) برابر «یک و نیم میلی‌لیتر (1.5mL) » است. بنابراین اگر شما سمپل عطری را تهیه نمایید، می‌توانید مقدار 15 اسپری از آن انتظار داشته باشید. این مقدار برای چند روز شما کافی است تا بتوانید آن را تست کنید.

بطری‌های کوچک دیگر، به طور مثال سایز 5mL و یا 10mL، برای مسافرت مناسب هستند. اگر شما در روز حدود 4 اسپری استفاده کنید، یک بطری 5 میلی‌لیتری حدود 12 روز برای شما باقی خواهد ماند! البته این اعداد حدودی هستند و بستگی به حالت اسپری شیشه عطر نیز دارد.

7 دیدگاه در “Fl.oz چیست و چه معنایی دارد؟

 1. شهرزاد گفت:

  عالی بود

 2. محسن محمدی گفت:

  عاللللللللی

 3. نیماامینی گفت:

  متشکرم عالیه

 4. نیماامینی گفت:

  متشکرم. عالی بود

 5. خسرو فرخ زاد گفت:

  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *